Voor LUX Live over het Waalfront

Gister was het mijn beurt om te Nico Dijkshoornen. Eerder schreven o.a. Wout, Johan en Dennis een tekst als ‘poëtisch commentaar’ bij de discussie van LUX Live. Het Nico Dijkshoorn-aspect ervan is dat ik live schreef en dat is best wel lastig. Mocht ik dit ooit nog eens doen, neem ik mijn oordopjes mee om af en toe zangloze jazz te kunnen luisteren. De discussie ging over het Waalfront en nieuwbouw en stedenplanning.

1
Paula liep langs het water. Op de rivier voer een vrachtschip op twee anderen af. Paula hield haar hart vast voor het moment dat ze elkaar zouden raken, maar dat gebeurde niet. De tegenligger ging precies tussen de twee schepen door. Paula bleef er even voor staan. Een fietser reed langs.
Paula ging hier wonen, aan het water. Zij had het niet bedacht, dat was Fred. Fred maakte huizen. Fred ging hier een wijk bouwen. Niet eigenhandig, nee, Fred reed rond in zijn auto, door het land, van bouwplaats naar bouwplaats, om te kijken. En dit was zijn wijk. Paula had het niet bedacht.
Paula snapte het. Paula snapte het punt van mensen die ergens willen wonen. Paula snapte dat iedereen altijd nieuwe huizen wil. Paula snapte het, maar waarom moest zij dan ook?
Een huis heeft een ziel, wist Paula. De open haard is het hart van het huis. De meeste woningen die Fred liet bouwen hadden helemaal geen open haard. Paula had het niet bedacht.

2
De motor ronkte. Dat was waar Fred van hield. Een beetje op het gaspedaal drukken en de snelweg vloog voorbij. Fred was onderweg naar een afspraak met de heer Van Made. Zijn tas lag op de bijrijdersstoel. Papierwerk en een iPad, want je kunt niet meer zonder tegenwoordig.
Een Seat scheurde voorbij. Als je in een snelle auto rijdt moet je extra alert zijn op je medeweggebruikers. Ze halen je in, snijden je af en doen er alles aan om je te dwarsbomen. Het heeft te maken met jaloezie, wist Fred.
Fred wist ook dat Paula niet lekker in haar vel zat. Sinds hij had verteld dat ze zouden gaan verhuizen leek ze stiller. Ze ging vaker alleen wandelen. Fred wist niet of Paula Sas en Roy al had ingelicht, maar hij dacht van niet.
Fred wisselde van baan zonder te knipperen. Achter hem liet iemand het gas los. Fred maakte een verontschuldigend gebaar, maar het was niet waarschijnlijk dat iemand het zag.
De pest was dat Paula geen ruimtelijk inzicht had. Paula kon zich niets voorstellen. Paula miste de fantasie. Maar Fred wist dat het goed zou komen als ze het zag. Het zou Paula’s droomhuis worden.

3
Saskia ging maar gewoon naar huis. Ze had genoeg te doen voor school en te weinig zin in vriendinnen. Ze fietste de wijk in. De wind kwam door haar handschoenen.
Ze voelde al een tijdje spanning tussen haar vader en moeder. Ze kon er niet precies de hand op leggen wat het nu was. Ze hoopte dat het goed zou komen. Twee van haar vriendinnen hadden al gescheiden ouders.
Haar moeder ging nu vaker lopen. Ze moest het aan Suzanne vragen, of dat een teken was. Saskia draaide de voordeur open. De deur kraakte. Ze was thuis.

0 Reacties op “Voor LUX Live over het Waalfront”


  • Nog geen reacties

Laat een reactie achter